TOMASZ STAŃKO NEW YORK QUARTET (PL/ US/ CU)

JAZZ MEETS WORLD
TOMASZ STAŃKO NEW YORK QUARTET (PL/ US/ CU)

Datum:
Místo:

Vstupenky

Informace o akci

Jazz Meets World 2018

Tomasz Stanko New York Quartet (Polsko/USA/Kuba)

Tomasz Stańko - trubka / David Virelles - klavír / Reuben Rogers - kontrabas / Gerald Cleaver - bicí

Polský jazzový trumpetista Tomasz Stanko se narodil v roce 1942 a debutoval v Krakově koncem padesátých let. V šedesátých letech se připojil ke kvintetu Krzysztofa Komedy, kterému se brzy stal hlavní oporou a natočil s ním mistrovské dílo evropského jazzu - LP Astigmatic.
Ačkoli Miles Davis a Chet Baker měli na Stanka velký vliv, brzy ho oslovil free jazz Ornetta Colemana a Dona Cherryho. Začátkem sedmdesátých let se dostal na výsluní free jazzové scény a vystupoval na významných evropských festivalech. Jeho následné projekty, Unit s polským klavíristou Adamem Makowiczem a kvartet s finským bubeníkem Edwardem Vesalou, jeho pozici posílily a v roce 1975 přitáhly pozornost Manfreda Eichera z ECM. Balladyna, Stankův debut u ECM, se stal legendárním albem na obou stranách Atlantiku. V osmdesátých letech byl Stanko členem septetu Cecila Taylora a dále vedl své vlastní kapely C.O.C.X. a Freelectronic.
V devadesátých letech došlo k obnovení vztahu s ECM. Nové kvarteto s pianistou Bobem Stensonem, baskytaristou Andersem Jorminem a bubeníkem Tonym Oxleym bylo široce oceňováno jako jedna z nejlepších jazzových skupin desetiletí. V roce 1997 vydané album Litania, pocta hudbě Krzysztofa Komedy, se stalo jeho prvním celosvětovým bestsellerem.
Hned na začátku nového století se stal prvním laureátem Evropské jazzové ceny udělované ve Vídni (2002), o dva roky později byl v Polsku oceněn vysokým státním vyznamenáním. Již řadu let se Tomasz Stanko pravidelně řadí mezi deset nejlepších jazzových trumpetistů na světě v prestižní každoroční anketě Down Beat Magazine.
V roce 2013 vydal dvojalbum Wislawa s novou skupinou a po čtyřech letech intenzivního koncertování vydal Tomasz Stanko New York Quartet další mistrovskou nahrávkou Avenue December.

Galerie

picture TOMASZ STAŃKO NEW YORK QUARTET (PL/ US/ CU)

Na mapě

Doporučené

Top