DIR EN GREY z Japonska už za týden!

DIR EN GREY (Jap)
+ support
Úterý, 23. červen 2009
Palác AKROPOLIS, PRAHA
 
www.palacakropolis.cz

Japonská senzace DIR EN GREY míří v rámci svého evropského turné do Prahy, kde se premiérově představí 23. června v Paláci Akropolis. DIR EN GREY patří mezi nejvýznamnější a zároveň nejvýstřednější představitele japonské alternativní scény zvané J-Rock (Japanese Rock). Původně čistě japonský žánr si v posledních letech získává své příznivce i na starém kontinentě a stále více se prosazuje jako alternativa vůči evropské či americké hudební scéně. DIR EN GREY platí společně s kapelou Gazette za nejvýraznější představitele odnože J-Rocku zvané Visual Kei, jejímž protipólem je žánr Oshare Kei. Oba dva tyto styly se vyznačují specifickou hudbou, ale také stylem oblékání a líčení. Zatímco směr Visual Kei, kam patří také DIR EN GREY, bývá označován jako „temný“, tak u proudu Oshare Kei lze hovořit až o bláznivosti a teatrálnosti.

Dir En Grey, Mixing Colours & Rock

J-Rock obecně lze charakterizovat jako umně zpracovanou kombinaci několika západních stylů, zejména punku, rocku a metalu. Japonští představitelé tohoto stylu mají ve zvyku do svých textů vpisovat anglická slova nebo i celé věty a ve výsledku tak jednotlivé skladby vyznívají jako pestrá mozaika melodií a zvuků. Kapely jako DIR EN GREY platí v Japonsku za největší hudební celebrity a díky moderním globálním technologiím a jistému punci cizokrajnosti se jejich popularita rychle rozšiřuje i po dalších světových kontinentech. 
Hudebně působí DIR EN GREY jako divoké a nepředvídatelné monstrum, pro které je typické časté střídání motivů a stylů, což je koneckonců i poznávacím znamením této, na první poslech, těžko přístupné formace.

Nejsme moc vidět, ale slyšet nás je radost!

Pokud jste již otráveni monotónním a šablonovitým evropským rockem nebo metalem, tak DIR EN GREY vám svou hudbou otevřou oči pěkně doširoka. Typické je pestré využití kytar, od těžkých a drtivých rifů až po hardcorové houpačky, do toho si přimyslete rafinované zapojení samplů, rozličných elektro efektů a máte zde řízný nátěr se jménem DIR EN GREY. Ačkoliv se dali dohromady v roce 1997, mají za sebou již více než deset vydaných alb, z nichž za zmínku stojí zejména přelomové dílo „Vulgar“ z roku 2003, které znamenalo odklon od totální agresivity k myšlence a díky němuž se na kapelu upřela pozornost široké hudební veřejnosti. Na dalších deskách jemně ubylo divokého střídání motivů a stylů, díky čemuž se stala jejich hudba více „poslouchatelná“, což se kladně odrazilo na prudce rostoucím počtu příznivců. Neznamená to však, že by se kapela zaprodala, spíše konečně našla svou pravou tvář a směr, kterým chce nadále pokračovat. Samostatnou kapitolou jsou pak texty jejich písní, kterými se jako tenká nit vine téma bolesti, trápení nebo smrti.

Dizajňo Made in Japan!

 

 

 

 

 

 

Autorem textů a leaderem kapely je pak nezaměnitelný zpěvák Kyo, který je schopen během skladby vystřídat bezpočet typů zpěvu, mezi nimiž nechybí škrcený chrapot, čistý vokál, jindy zase hluboký nebo brutální řev. Pro názornou představu o hudbě DIR EN GREY lze doporučit doposud poslední nahrávku v podobě ceněného alba s názvem „Uroboros“ z minulého roku.
Koncert DIR EN GREY proběhne 23. června v Paláci Akropolis v Praze na Žižkově. Jako support vystoupí zatím blíže nespecifikovaná formace.

Vstupenky na www.ticketportal.cz a bližší info: ZDE 

www.direngrey.co.jp
www.myspace.com/officialdirengrey
www.obscure.cz

Top