KATE LINDSEY, HVĚZDY SVĚTOVÉ OPERY V PRAZE

KATE LINDSEY, mezzosoprano
Obecní dům - Smetanova síň, náměstí Republiky 5, Praha 1
25.1. 2012 19:30
HVĚZDY SVĚTOVÉ OPERY V PRAZE
ZNÁTE Z PŘÍMÝCH PŘENOSŮ Z MET NY

THE WORLD OPERA STARS IN PRAGUE
YOU KNOW THEM FROM LIVE BROADCASTS FROM THE MET NY


 English version

Vstupenky na KATE LINDSEY   zde


Atraktivní americká mezzosopranistka Kate Lindsey nabídne Praze pestrý program ze známých oper i operet Mozarta, Offenbacha a Lehára ad.
V neméně slavném Montiho Čardáši uslyšíme také mimořádně talentovaného mladého houslistu Romana Patočku.


Kate Lindsey
zpívá na prestižních operních scénách, v newyorské Metropolitní opeře, v operních domech v Los Angeles,  San Francisku, Londýně, Paříži, Mnichově, Curychu aj.  Narodila se v Richmondu ve státě Virginia. Studovala na Indiana University, kde v univerzitním Opera Theatre získávala první jevištní zkušenosti v roli Dolly v americké premiéře opery Jeppe od švédského skladatele Svena-Davida Sandströma a v roli Mrs. Meg Page ve Verdiho Falstaffovi. Během magisterského studia na Indiana University se zúčastnila konkursu do Metropolitní opery a v roce 2004 byla přijata do Lindemannova programu pro mladé umělce při MET. V letech 2006 a 2007 získala řadu grantů, Grant Sullivanovy nadace, Grant Richarda F. Golda, Cenu George Londona a Cenu Lincolnova centra.

Tak jako řadě dalších dnešních operních hvězd  otevřel i Kate Lindsey Lindemannův program dveře na jeviště MET. Debutovala zde 20. 9. 2005 jako Javotte v Massenetově Manon, v roce 2006 následovali Tebaldo ve Verdiho Donu Carlosovi a 2. dáma v Mozartově Kouzelné flétně, v roce 2007 Siebel v Gounodově  Faustovi, Cherubín v Mozartově Figarově svatbě a Stéphano v Gounodově Romeovi a Julii, v roce 2008 Madrigalista v Pucciniho Manon Lescaut, v dalším roce Kuchtík  v Dvořákově Rusalce (pod taktovkou Jiřího Bělohlávka) a Wellgunde ve Wagnerově Zlatu Rýna a Soumraku bohů (v režii Otto Schenka). Za ztvárnění role Niklase v nové inscenaci Offenbachových Hoffmannových povídek (premiéra 3. 12. 2009) sklidila zcela mimořádný úspěch u diváků i kritiky. V prosinci 2012 bude v Metropolitní opeře Jeníčkem v Humperdinckově Perníkové chaloupce a v lednové sérii Gounodova Fausta převezme po Michèle Losier roli Siebela.

Její scénou ale není jen Metropolitní opera. Velmi brzy si jí všimly i jiné operní domy a festivaly, a to jak v USA (Zerlina v Mozartově  Donu Giovannim v Santa Fe Opera, Stéphano, Rosina v Rossiniho Lazebníku sevillském a Mercédès v Bizetově Carmen v opeře v St. Louis, Ascanius v koncertním provedení Berliozových Trójanů  s Boston Symphony Orchestra a na Tanglewood Music Festival – obojí pod taktovkou Jamese Levina, Cherubín v Bostonské lyrické opeře, Angelina v Rossiniho Popelce ve Wolf Trap Opera), tak i v Evropě (Cherubín v mnichovské Bavorské státní opeře a v Opéra de Lille). V červnu a červenci 2011 zpívala Idamanta v Mozartově Idomeneovi ve Francii (pařížské Théâtre des Champs-Élysées a Beaune), 15. 10. 2011 debutovala v San Francisco Opera (Zerlina v nové inscenaci Dona Giovanniho), v červenci 2012 ji čeká další debut, tentokrát na festivalu v Aix-en-Provence, opět v roli Zerliny.
Kate Lindsey se s velkým zaujetím věnuje i soudobé tvorbě. V dubnu 2008 spoluúčinkovala v premiéře Symfonie č. 5 amerického skladatele Johna Harbinsona v Bostonu  s Bostonskými symfoniky pod taktovkou Jamese Levina, v květnu 2010 zpívala titulní roli ve světové premiéře opery Amelia amerického skladatele Darona Hagena  v Seattle (8. 5.). V témže roce byla jmenována Umělkyní roku operního domu v Seattle.

Jako koncertní pěvkyně vystupovala s Newyorskými filharmoniky (mj. v koncertním uvedení Ravelovy opery Dítě a kouzla pod taktovkou Lorina Maazela), Clevelandským orchestrem pod taktovkou Franze Welsera-Mösta,  s Komorním orchestrem Metropolitní opery a Jamesem Levinem (v Carnegie Hall), na festivalech v Tanglewoodu a Mostly Mozart. Věnuje se i písňové tvorbě, ve svém repertoáru má písně Bizeta, Berlioze, Liszta, Charlese Ivese, Ernesta Chaussona nebo cyklus „In the distance of sleep“ od Elliotta Cartera. Velmi zajímavý je její projekt, sestavený z písní Almy Mahler a z cyklu písní „Jeder Mensch“, který pro Kate napsal  arabsko-americký skladatel Mohammed Fairouz  a zhudebnil v něm texty Alminých dopisů.

Vstupenky na KATE LINDSEY   zde

HVĚZDY SVĚTOVÉ OPERY V PRAZE
ZNÁTE Z PŘÍMÝCH PŘENOSŮ Z MET NY

Top