PRAŽSKÉ BAROKNÍ SLAVNOSTI - SVĚTOVÁ PREMIÉRA

  english version

UNIKÁTNÍ PŘEDSTAVENÍ BAROKNÍCH OPER POD ŠIRÝM NEBEM
Ledeburské zahrady pod Pražským hradem
denně za každého počasí
od 17. června do 3. října 2011
Vstupenky na Pražské barokní slavnosti   ZDE

Antonio Vivaldi - L’ UNIONE DELLA PACE, E DI MARTE
(Spojení míru s Martem)
Novodobá světová premiéra opery Antonia Vivaldiho v podání mezinárodního souboru barokní hudby Hof-Musici
Intenzivní zájem cembalisty a dirigenta Ondřeje Macka o operní dílo Antonia Vivaldiho se datuje od roku 2000, kdy se svým souborem Hof-Musici provedl v zámeckých divadlech v Českém Krumlově a Mnichově Hradišti a na festivalu v Benátkách operu Orlando finto pazzo. Jednalo se tehdy o poslední Vivaldiho dochovanou operu, která dosud nebyla v moderní době provedena. V roce 2008 pak vzbudil zájem kulturní veřejnosti i světových médií další vivaldiovský počin pana Macka – objev podstatné části opery Argippo, kterou Vivaldi napsal pro Prahu, a která byla považována za nenávratně ztracenou. Mackova rekonstrukce tohoto díla měla světovou premiéru ve Španělském sále Pražského hradu, následovala představení v českokrumlovském zámeckém divadle, na festivalech v Benátkách, Chorvatsku aj. Záznam benátského představení vydala na CD italská firma Dynamic.
V současné době přichází Ondřej Macek a barokní soubor Hof-Musici s premiérou další Vivaldiho opery, která zazněla pouze jednou při konkrétní slavnostní příležitosti v roce 1727. Jedná se o specifický druh italské barokní opery, o tzv. serenatu, což je kratší opera na alegorický nebo mytologický námět oslavující nejrůznější slavnostní události panovnických a aristokratických rodů barokní Evropy (jmeniny, narozeniny, sňatky apod.). Vivaldi napsal celkem osm děl tohoto žánru, hudba se však dochovala pouze ke třem z nich.
Serenata L´Unione della Pace, e di Marte byla provedena v Benátkách roku 1727 na počest narození dcer (dvojčat) francouzského krále Ludvíka XV. Jako jediný dochovaný pramen pro poznání tohoto Vivaldiho díla se uvádí dobový výtisk libreta uložený v milánské Biblioteca Nazionale Braidense, hudba byla dosud považována za ztracenou. Podrobné studium textu serenaty však přineslo zjištění, že jednotlivé árie se nacházejí v autografech jiných Vivaldiho oper. Analýza textu prokázala, že Vivaldi, který byl nepochybně v případě díla určeného k jednorázové slavnostní příležitosti v časové tísni, použil při kompozici serenaty převážně hudbu k áriím z oper Orlando a Farnace, jejichž premiéry ve stejné době připravoval v benátském divadle Sant´Angelo. Tato skutečnost umožnila rekonstrukci díla do podoby, v jaké zaznělo v Benátkách v září roku 1727.

Účinkují:
Sólisté, sbor a barokní orchestr Hof-Musici
Apollo: Alena Máčová (soprán)
Lucina: Pavla Štěpničková (mezzosoprán)
Marte: Vladimíra Malá (mezzosoprán)
od cembala řídí Ondřej Macek
režie a barokní gestika:  Zuzana Vrbová
zdroj: hofmusici.cz

Vstupenky na Pražské barokní slavnosti   ZDE

Top