WINTER ASSAULT 2009 se SATYRICON, ENTOMBED a dalšími!

Winter Assault 2009
SATYRICON (nor)
ENTOMBED (swe)
SHINING (swe)
MERAUDER (usa)
DARK FORTRESS (ger)
POSTHUM (nor)
DEVIOUS (hol)

Pátek 11.12.2009
Spišská Nová Ves - DK Spišská Nová Ves
Sobota 12.12.2009
Praha – Abaton
www.obscure.cz

Letní festival Brutal Assault slaví své 15. narozeniny sice až příští rok, ale první zahřívací párty proběhne již v polovině letošního prosince, kdy se uskuteční dva koncerty s názvem „Winter Assault“.
Poslední dva roky jsme v rámci Winter Assault Tour křižovali po českých a slovenských městech s britskou legendou NAPALM DEATH a proto je nyní ten správný čas změnit žánrové zaměření zimního „Assaultu“.
Začínáme 11.12. ve Spišské Nové Vsi, kde se představí kapely SATYRICON, SHINING, DARK FORTRESS a POSTHUM. Na druhý den se celý ansábl přesouvá do Prahy, kde se k němu připojí ještě kapely ENTOMBED, MERAUDER a DEVIOUS!

Oba koncerty Winter Assault však nabízí kromě skvělého line-upu i další lákadla:
Odstartován zde bude prodej limitované série zlevněných vstupenek na Brutal Assault festival 2010 a premiérově představíme DVD, které shrnuje Brutal Assault festival v letech 2007, 2008 a 2009.
Vstupenky na WINTER ASSAULT 2009 a bližší info ZDE!

Hlavním tahákem obou koncertů Winter Assault budou bezpochyby norští démoni SATYRICON. Satyr a Frost vydali před tímto turné prohlášení, že si hodlají dát časově nespecifikovanou koncertní přestávku, takže pokud jste příznivci této kapely, rozhodně v prosinci nezůstávejte doma!
SATYRICON v devadesátých letech povstali z norského blackmetalového undergroundu a vyrazili na cestu, během níž se vypracovali v jednu z nejznámějších a nejvlivnějších blackových formací. Za vrchol jejich klasického blackmetalového období je považována deska „Nemesis Divina“ s nesmrtelnou hymnou „Mother North“. SATYRICON poté dokázali překvapit příklonem k temnému a chladnému industriálnímu zvuku, kdy se skutečně extravagantní album „Rebel Extravaganza“ stalo na konci 90. let zároveň jedním z prvních pilířů nově se rodící post-blackové vlny. Nebyli by to ale SATYRICON kdyby nepřišlo překvapení v podobě dalšího stylového úkroku, nebo chcete-li posunu, v podobě alb „Volcano“ a „Now, Diabolical“. Podařilo se jim totiž propojit jednoduchost, přímočarost a šlapavost špinavého rocku s temnotou a extrémem black metalu. SATYRICON se tak stali i z hudebního hlediska mírně kontroverzní kapelou – na jedné straně jim byla vyčítána přílišná „hitovost“, na straně druhé vyzdvihována schopnost zpřístupnit tento styl hudby širším posluchačským vrstvám.
Ať tak či onak, nic to nemění na tom, že SATYRICON jsou zkušená, mazácká a naživo skvěle sehraná úderka soustředěná kolem Satyra a Frosta, kterou nerozhodí ani kontroverzní ohlasy a na koncertech vždy odevzdá maximum. Jejich sety, poskládané ze všech období tvorby, jsou velmi pestré a maximálně působivé. Na Slovensku a v Česku představí také materiál z poslední desky „The Age Of Nero“.

Letošní koncerty Winter Assault ale nabízejí i další taháky. Patřit k nim bezesporu budou i nestoři švédské deathmetalové scény ENTOMBED, američtí hardcoroví veteráni MERAUDER nebo holandští death/thrasheři DEVIOUS. Tyto tři kapely jedou své samostatné turné a proto se představí pouze na pražském koncertu.
Ze zmíněné trojice budou největší pozornost poutat průkopníci švédského death metalu ENTOMBED. Ačkoliv tito veteráni nepatří mezi formace, které se snaží neustále posouvat svůj styl někam dále, jsou jejich nová alba očekávána vždy s patřičným napětím. ENTOMBED patří mezi nejvýraznější představitele staré švédské školy a za dlouhých sedmnáct let na scéně mají za sebou skvosty jako „Clandestine“, „Wolverine Blues“ nebo „Left Hand Path“, což jsou všechno záseky, které sloužili a slouží mnoha jiným kapelám jako zdroj inspirace a ponaučení. V roce 2007 spatřila světlo světa dosud poslední placka s názvem „Serpent Saints - The Ten Amendments“, která zastihla ENTOMBED v naprosté tvůrčí a herní pohodě a z vyjádření kapely dokonce vyplývá, že ji považují za nejlepší desku od dob nedostižné „Wolverine Blues“. Zvuk celého alba se jako vždy opírá o stěžejní opěrné body, na které se ENTOMBED mohou vždy spolehnout - záhrobní vokál kazatele L.G.Petrova, drsné kytarové rify a sprintující rytmiku tvořící kompaktní celek, který má sílu parního bucharu. Při poslechu nového materiálu se zákonitě musí dostavit příjemný pocit nostalgie, neboť z podobným nadšením a upřímností zahraný severský death metal jen tak neuslyšíte. Společně se svými skandinávskými kolegy v podobě kapel DISMEMBER a GRAVE jsou právě ENTOMBED praotci a stále i hrdými reprezentanty metalového žánru zvaného „švédský death metal“.

Na obou koncertech ale vystoupí ještě další trojice kapel, které vévodí jméno fenomenální švédské kapely SHINING. Název „suicidal black metal“ je odjakživa spojován právě s touto kontroverzní kapelou, která kromě vynikajících hudebních děl poutá pozornost i svými četnými incidenty. SHINING vás zkrátka nikdy nebudou nudit. Do Prahy přivezou i svoji poslední desku „Klagopsalmer“.
Kompletní line-up koncertů WINTER ASSAULT uzavírají ještě němečtí melodičtí black metalisté DARK FORTRESS a jejich žánrově spříznění kolegové z norské kapely POSTHUM.   

Top