THE AFGHAN WHIGS - 15. srpna 2012 v Lucerna Music Baru

Tisková zpráva D Smack U Promotion, Scrape Sound a Lucerna Music Bar

Greg Dulli přiveze v srpnu do Prahy The Afghan Whigs

The AFGHAN WHIGS
15. 8. 2012 od 20:30
Lucerna Music Bar, Praha


Nedávné obnovení THE AFGHAN WHIGS dokazuje jednu věc. Tady nehrály roli peníze, ani nějaká smlouva o televizním programu – tři muzikanti prostě dostali chuť si zas zahrát. Většina takových znovuobnovených kapel v sobě nese pořádnou dávku nostalgie. Ale Afghan Whigs a jejich turné v roce 2012 –25 let po jejich prvním vystoupení v roce 1987 – slibuje něco nečekaného a zároveň velice současného. “Tolikrát mě lidi prosili, ať dám Afghan Whigs zas dohromady, a já řekl tolikrát Ne!,” líčí GREG DULLI, frontman Afghan Whigs a autor většiny jejich písní. “Nakonec jsem se zeptal sám sebe, ‘No, proč ne?’”

Tenhle nápad mu bleskl hlavou v roce 2010 během jeho prvního sólového turné, kdy na krátkou dobu přerušil aktivity ve své jiné slavné skupině, THE TWILIGHT SINGERS. Navrhl basistovi Whigs JOHNU CURLEYMU, aby si s ním zahrál na několika koncertech, a Curley zůstal. Když kapela zahrála pár starých pecek jako “Step Into The Light” (z mistrovského alba Afghan Whigs z roku 1996 Black Love) fanoušci šíleli. Dulli říká:  “S Johnem jsme si to pěkně užívali a na setlist se dostávaly další písničky od Whigs. Nezpíval jsem je sice věky,  ale zněly tak čerstvě a živě, že jsem bych tomu neuvěřil ani ve snu.”

Podobný zážitek ho čekal s kytaristou Afghan Whigs RICKEM McCOLLUMEM během turné s Twilight Singers na jaře 2011. V listopadu 2011 se tahle trojka sešla v New Orleans; po první zkoušce bylo jasné, že stará černá magie má pořád sílu. “Tu noc bychom bývali mohli vystupovat veřejně před publikem,” poznamenává Dulli.

Afghan Whigs vznikli v Cincinnati v roce 1986 a chemie v ústřední trojici Curley–Dulli–McCollum fungovala znamenitě hned od jejich začátků. Kombinace hudebních osobností, pořádně hlasité muziky, soulového feelingu a sekané swingující kytary z nich udělaly špičku americké indie kultury.  Brzy je zaregistrovala malá gramofirma ze Seattlu Sub Pop a podepsala v roce 1989 s Whigs smlouvu. Rok na to zde vyšlo jejich první opravdové album Up In It.

Kapela si získávala pozornost svými energickými koncerty a zvláštním psychosexuálním kouzlem. Stával se z nich kult podporovaný fanziny a americkými vysokoškolskými rádii. V roce 1992 vychází druhé album na labelu Sub Pop Congregation se singly “Conjure Me”, “Turn on the Water” a „Miles Iz Dead“, které se staly velkými indie hity a vysílala je MTV. Uptown Avondale EP z téhož roku prokázalo, že Dulliho láska k soulové hudbě dokázala prodchnout zvuk Afghan Whigs, zejména u cover verzí Freda Payneho “Band of Gold,”  u Al Greenova “Beware” a v “Come See About Me,” hitu tria Holland/Dozier/Holland , který proslavila vokální skupina The Supremes.

Na velkém labelu Elektra Records concernu Warner Bros v roce 1993 vychází album Gentlemen, jež se stalo doslova senzací a součástí všemožných seznamů nejlepších alb roku - SPIN jej zařadil mezi “Top 100 Albums let 1985-2005,” Alternative Press mu dal místo č. #14 na seznamu “Greatest Albums of the ‘90s.”


Na Dulliho začaly dopadat osobní i profesionální tlaky a další album z roku 1996 Black Love je zobrazovalo. Dle mnohých fanoušků je tohle album stěžejním albem Afghan Whigs.  Album má zvláštní zvuk, propracované aranže, ale neobjevil se na něm žádný singl pro rádia. Odchod Whigs od Elektry na sebe nenechal dlouho čekat. Po dvou letech však u konkurenční gramofimy Columbia (Sony Music) vychází fantastické album s názvem „1965“, což je letopočet roku, v němž se narodil nejen Dulli, ale i ostatní zbývající Whigs. Album bylo svižnější, funkovější a také písňovější a mělo mnoho skvělých recenzí.


„1965“  bylo také ovšem posledním albem Afghan Whighs. Trio Curley, Dulli a McCollum, které se v dobrém rozešlo po jeho vydání a následném turné ještě v roce 1998.  McCollum se odstěhoval z Cincinnati do Minneapolis, kde hrál v kapele MOONMAAN, mezi mnoha dalšími projekty, Curley zůstal v Cincinnati, založil rodinu a řídil úspěšné studio Ultrasuede. Dulli založil projekt The Twilight Singers s debutovým albem Twilight v roce 2000. V loňském roce jsme Twilight Singers mohli vidět naživo v Praze (Meetfactory, 9. dubna 2011) v rámci turné ke svému již pátému albu Dynamite Steps; v roce 2008 na značce Sub Pop vyšlo album Saturnalia, jež pod názvem THE GUTTER TWINS natočil s dlouholetým kumpánem Markem Laneganem.  The Gutter Twins jsme u nás viděli před čtyřmi lety (Palác Akropolis, Praha, 21. srpna 2008), Marka Lanegana sólově se svým bandem pak nedávno (LMB, Praha, 20. března 2011) a příští Dulliho rok 2013 má prý opět patřit The Gutter Twins s Markem Laneganem. Takže?

Příběh Afghan Whigs se vlastně nikdy neuzavřel. Setkání po letech působí tak přirozeně, jako by kapela vystupovala bez přerušení. “Necítíme žádné tlaky, protože hrajeme hotové písničky – a ty už známe,” říká Dulli. “Pořád ve mně rezonují... a vždycky to tak bylo! Afghan Whigs jsou především koncertní kapela a vzrušující je také to, že nás uvidí i lidi, kteří nás naživo v životě neviděli. ”

Tu příležitost budou mít i ti, kdo dorazí letošního 15. srpna do pražského Lucerna Music Baru, kde se The Afghan Whigs po letech představí také tuzemskému publiku.

Vstupenky můžete zakoupit ZDE.

Více info na:

www.theafghanwhigs.com
www.facebook.com/theafghanwhigsofficial

www.lucerna.musicbar.cz
www.facebook.com/lucernamusicbar
www.scrapesound.org
www.facebook.com/scrapesound
www.dsmacku.com
www.facebook.com/dsmackupromotion

Top