Olimpiade

Olimpiade

Datum :
Místo:

Vstupenky

Informace o akci

Autor libreta: Pietro Metastasio
Hudební nastudování: Václav Luks
Dirigent: Václav Luks
Režie: Ursel Herrmann
Scéna: Hartmut Schörghofer
Kostýmy: Margit Koppendorfer
Dramaturgie: Ondřej Hučín

Vrcholné hudební kreace Josefa Myslivečka (1737-1781) bývají právem přirovnávány ke skladbám středního tvůrčího období Myslivečkova blízkého přítele a obdivovatele W. A. Mozarta. Opera Olimpiade z roku 1778 je pak jednou z nejuznávanějších Myslivečkových kompozic vůbec. Přesto na ni novodobý operní repertoár téměř zapomněl a v Národním divadle nezazněla dosud nikdy.
Myslivečkova Olimpiade má mnoho slovutných stejnojmenných předchůdců komponovaných na totéž Metastasiovo libreto, např. verzi Antonia Vivadiho nebo Giovanniho Battisty Pergolesiho. I mezi nimi je dodnes vysoce hodnocen dramatický talent Čecha, který dosáhl nevídané proslulosti jako „italský“ operní skladatel.
Na pozadí starořeckých olympijských her, které jsou symbolem antického ideálu duševně a fyzicky vyrovnaného člověka, se s jistým hořkým podtónem odehrává jiný, velmi nadčasový „boj o prvenství“ – věrní přátelé Megakles a Lycidas netuší, že usilují o lásku téže ženy. Okolnosti je postupně nutí k fatálním rozhodnutím – buď znectí přátelství a jednou dané sliby, nebo zapřou svou lásku. Otevírá se před námi pohled na odvrácenou tvář mezilidských vztahů, na umanutou zaslepenost touhy a vášně, která vede k neuváženým krokům, stejně jako k nim vede i přílišná důvěra v přátelství.

Koprodukce Národního divadla s Théâtre de Caen, Opéra de Dijon a Grand Théâtre de Luxembourg.

Opera je nastudována v italštině a v představení jsou použity české a anglické titulky.

Délka představení: 3 hodiny 15 minut, 1 přestávka

Na mapě

Top