Pražský výběr

Pražský Výběr
eR - Last or Forever?
7.12.2016, 20:00, O2 ARENA, PRAHA

Ke skupině Pražský Výběr nikdy nepatřil ve spojitosti s hudební scénou ani nijak jinak přívlastek NORMÁLNÍ. Nejen touto výraznou odlišností se určitě bude vyznačovat i skutečně ABNORMÁLNÍ mimořádný koncert eR – Last or Forever, který kapela připravuje ve spolupráci s Bestsport, a.s., majitelem a provozovatelem O2 areny.

O tom, že se bude jednat o vskutku "Jiný" koncert, zásadně čeřící jinak klidné vody zaběhlých koncertních pořádků, svědčí nejen účast skvělých, a v mnoha případech i světově proslulých hostů, ale i začlenění Českého národního symfonického orchestru preludujícího mj. symfonické aranže výběrovského materialu, a dá-li Bůh i světoznámého zpěváka - provokatéra, který svého času fascinoval doslova celou planetu. Repertoár je tvořen výběrem z nejslavnějších písní kapely i z několika skladeb ze zbrusu nového CD Pražského Výběru s názvem eR.

Abnormalitu projektu podtrhne šokantnost scény s použitím nevšedních efektů i vlastní dramaturgické zpracování.

Projekt je i pro svou technickou a organizační náročnost unikátní a nebude se již nikdy opakovat.

Proč eR - Last or Forever?

Zarytí příznivci Pražského Výběru si jistě vzpomenou na Kocábova slova reagující na 5-ti letý zákaz činnosti kapely v období normalizace: "kapela natočila desku Pražský Výběr, nyní už jen Výběr, pak logicky Běr, pak eR a pak šmytec". CD Běr vyšlo v roce 1996 a nyní po dlouhých 20ti letech se konečně můžeme těšit, dá-li Bůh, na eR. To také souvisí s druhou částí názvu projektu.

Potíže s časovou synchronizací všech mimořádně úspěšných členů kapely jsou příznivcům Pražského Výběru obecně známy. I Kocáb, Pavlíček, Čok a Kryšpín si to uvědomují, a proto se přes všechny úskalí čas od času tzv. useberou nebo nakopnou, chcete-li a vyprodukují "kultovní" projekt. S těch nejznámějších můžeme připomenout např. Adieu SA nebo poslední, doslova triumfální Comeback z roku 2012. Ale bylo jich více. Nejen přibývající léta, ale hlavně zvyšující se nároky samotných hudebníků a snaha o ještě větší nápaditost, tatrmanství a extravaganci činí každý další takový Comeback složitějším. I tentokrát chce Pražský Výběr překonat poslední veleúspěšnou show. Ale kolikrát mohou ještě takové dobrodružství podniknout? Last or Forever?

Proč symfonický orchestr (šmytec)?

Protože si kapela není jistá, že nebude šmytec dříve, než na "šmytec" dojde, zapojuje šmytec pro jistotu už teď. Kdo by si ale dokázal představit výběrovské poskákané tatrmanství převedené do symfonické hudby? A nota bene ne podle již vyšlapaného modelu – rockový základ plus dlouhá kila ve smyčcích? Symfonický orchestr nebude doprovázet rockovou kapelu a např. kontrabasy nebudou podbarvovat Čokovu baskytaru. Hudebníci Výběru "slítnou do orchestřiště á la létající kedluben" a zapojí se jako normální orchestrální hráči či zpěváci. Orchestr zahraje "samonosné" symfonické aranže výběrovského materiálu, které, opět dá-li Bůh, zinstrumentuje jeden z nejslavnějších světových orchestrátorů. I dirigent by měl být "lahůdkový". Rockový fanoušek však strádat nebude, protože kapela zahraje spoustu hudby i "jen" ve svém typickém rockovém obsazení. Na závěr se to všechno propojí v rock-symfonickém rachotu: "kdo s koho?"

Proč "dá-li Bůh"?

Koncert by měl být monstrózní sám o sobě. Dá-li Bůh. Kocáb, Pavlíček, Čok, Kryšpín a jejich skvělí hosté Hrubeš, Tomek, Ropotámo, Iva Pazderková, Ondřej Soukup a další tatrmani již ke kapele neodmyslitelně patří. Ukrutná scéna, pyrotechnika, divoké tance stoletého dědka Novotného a velký symfonický orchestr – to vše vás zvedne ze židle v každém případě. Pavlíček se prý dokonce hodlá vznášet s kytarou jako "Lucy in the sky with diamond", Čok prý chce publiku poprvé předvést svoji zbrusu novou zubní protézu a Kryšpín si prý zapálí vlasy – "hm.... bláznivá a halucinogenní fikce, taková Zappovina", podotýká Hrubeš. Dá-li Bůh, "všichni myši přitancují" i se super hvězdou z Anglie za ruku se světoznámým aranžérem a dirigentem.

Vstupenky v cenách od 490,- Kč jsou v prodeji v síti Ticketportal od 21. října od 13:00.

Top