MARIUSZ KWIECIEŃ, HVĚZDY SVĚTOVÉ OPERY V PRAZE

 
MARIUSZ  KWIECIEŃ, baryton

SIMONA ŠATUROVÁ, soprán
Filharmonie Brno
dirigent Łukasz Borowicz
PROGRAM
Obecní dům - Smetanova síň
náměstí Republiky 5, Praha 1
14.1. 2013 19:30

HVĚZDY SVĚTOVÉ OPERY V PRAZE /
THE WORLD OPERA STARS IN PRAGUE


 English version

Vstupenky na MARIUSZ  KWIECIEŃ  zde


Barytonista Mariusz Kwiecień zahájí po boku Anny Netrebko sezonu 2012/2013 v Metropolitní opeře: 24. 9. vystoupí v roli Belcoreho v opeře Nápoj lásky.

Mariusz Kwiecień sklízí ovace ve všech předních operních domech Evropy a Severní Ameriky. "Pěvec, jehož jméno je těžké vyslovit, ale jehož je snadné obdivovat", napsala Melinda Bargreen v deníku Seattle Times v recenzi na Dona Giovanniho, " … pohybuje se jako panter a moduluje svůj mocný hlas do nejjemnějších odstínů… Konečně je zde pěvec, díky němuž diváci pochopí, proč má Don Giovanni tak dlouhý katalog svých krásek…"

Mozartův Giovanni je jednou z kongeniálních kreací Kwiecieńě; zpíval ho ve Vídeňské státní opeře, v operních domech v Bilbao, Houstonu, San Francisku, Santa Fe, Varšavě, v Bavorské státní opeře v Mnichově, londýnské Covent Garden či v Seattlu, kde získal titul Umělec roku právě za ztvárnění této role v sezoně 2006/2007.
Rodák z Krakova (4. 11. 1972) a absolvent varšavské akademie debutoval v roce 1993 v Krakovské opeře (Opera Krakowska) jako Aeneas (Purcell: Dido a Aeneas). Poté následovala úspěšná účast v několika mezinárodních soutěžích – 1994 Duszniki, Polsko (1. cena), 1996 Hans Gabor/Belvedere, Vídeň (cena Vídeňské a Hamburské státní opery), 1998 soutěž Franciska Vinase, Barcelona (Cena za interpretaci W. A. Mozarta a cena publika), 1999 Světová soutěž v Cardiffu, Wales.

V roce 1999 byl přijat do Lindemannova programu pro mladé umělce v newyorské Metropolitní opeře. Tak jako ostatní studenti dostal i Kwiecień příležitost vystoupit v MET v menších rolích. Debutoval zde 2. 1. 1999 v roli Kuligina v Janáčkově Kátě Kabanové pod taktovkou sira Charlese Mackerrase. Netrvalo dlouho a MET mu už nabídla velké barytonové role: Marcella (Bohéma, 2003 a  turné v Japonsku v roce 2011), Silvia (Komedianti, 2004), hraběte Almavivu (Figarova svatba, 2005), Giuglielma (Così fan tutte, 2005), Malatestu (Don Pasquale, 2006 a 2010), Enrika (Lucia di Lammermoor, 2007) a Escamilla (Carmen, 2009), Dona Giovanniho (2011) a Belcoreho (Nápoj lásky, 2012). V cyklu MET in HD zpíval Enrika v Lucii di Lammermoor (7. 2. 2009) a Malatestu v Donu Pasqualovi (13. 11. 2010).

K již zmíněným operním domům přibyla záhy hostování v San Francisku, San Diegu, Los Angeles, Lyrické opeře v Chicagu, Pařížské opeře, v Grand Théâtre de Genève, milánské La Scale, moskevském Velkém divadle, berlínské Německé opeře, Hamburské státní opeře, Teatro Real v Madridu, veronské Aréně, na festivalech v Tanglewoodu, Glyndebourne a Teatro Maggio Musicale Fiorentino ve Florencii, v Teatro Municipal v São Paulu ad. Jeho repertoár se rozrostl o Ottokara (Čarostřelec), Eugena Oněgina, Riccarda (Puritáni), Germonta (La traviata) či Szymanowského Krále Rogera.

V jeho diskografii figuruje CD s názvem Slavic Heroes (Harmonia Mundi), na němž Mariusz Kwiecień zpívá za doprovodu Polského rozhlasového symfonického orchestru pod taktovkou Łukasze Borowicze árie z oper slovanských autorů (včetně Smetany a Dvořáka), a dále DVD s inscenacemi z Metropolitní opery: Don Pasquale, Lucia di Lammermoor (obojí Deutsche Grammophon) a Eugen Oněgin (velké divadlo v Moskvě, label BelAir).

V Praze vystoupil Mariusz Kwiecień na pozvání agentury Nachtigalls Artists  25. 11. 2010 ve Smetanově síni se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK pod taktovkou Łukasze Borowicze.

Vstupenky na MARIUSZ  KWIECIEŃ  zde

HVĚZDY SVĚTOVÉ OPERY V PRAZE /
THE WORLD OPERA STARS IN PRAGUE


SIMONA ŠATUROVÁ
V prosinci 2012 se Simona Šaturová představí v titulní roli Verdiho La traviaty v Théâtre de la Monnaie v Bruselu v nové inscenaci, kterou nastuduje dirigent Adam Fischer a německá režisérka Andrea Breth. Simona je velmi oblíbeným hostem bruselské opery, kde již s velkým úspěchem ztvárnila role Ilie (Idomeneo) a Sandriny (La finta giardiniera). V letos ji rovněž čeká role Konstance (Únos ze serailu) v Essenu.

Simona Šaturová je žádanou interpretkou mozartovských postav a repertoáru období italského belcanta. K jejím profilovým rolím patří mj. Mozartova Konstanze (Únos ze serailu), Zuzanka (Figarova svatba), Ilia (Idomeneo), Pamina (Kouzelná flétna) a Sandrina (La finta giardiniera), Rossiniho Rosina (Lazebník sevillský), Donizettiho Lucie z Lammermooru a Adina ((Nápoj lásky), Belliniho Julie (Kapuleti a Montekové) nebo Verdiho Gilda (Rigoletto). Koncertní a operní produkce ji zavedly na pódia Teatro Colón v Buenos Aires, Théâtre du Châtelet v Paříži, Opéra de Monte-Carlo, athénské Megaron Mousikis, do newyorské Carnegie Hall, Konzerthausu ve Vídni, Tonhalle Zürich, Herkules-Saal v Mnichově a na festivaly v Salcburku, Edinburku nebo Lucernu. Často hostuje také ve Frankfurtské opeře, kde zpívala Mozartovu Paminu, Madama Cortese v Rosinniho Cestě do Remeše, ve Verdiho Maškarním plese Oscara a titulní postavu Lucii di Lammermoor. Je rovněž stálým hostem Opery Národního divadla.

Simona Šaturová je také renomovanou koncertní pěvkyní. V roce 2006 debutovala na Salcburském festivalu a v témže roce ji pozval ke spolupráci na provedení Mahlerovy Symfonie č. 2 při slavnostním otevření Pleyelova sálu v Paříži Christoph Eschenbach. S Christophem Eschenbachem spolupracovala i na sérii provedení Mahlerovy Symfonie tisíců v roce 2011 (Praha, Hamburg, Hannover). Z dalších významných produkcí jmenujme vystoupení v Carnegie Hall s Philadelphia Orchestra, s Toronto Symphony Orchestra v Kanadě, turné s Israel Philharmonic Orchestra, koncerty pod vedením Ivana Fischera nebo Christophera Hogwooda s Mnichovskou filharmonií, Haydnova Roční období s Orchestra of the Age of Enlightenment, novoroční koncert Haydnova Stvoření s Londýnskou filharmonií pod taktovkou Adama Fischera, turné s Philippem Herreweghe a Orchestre des Champs-Elysés a turné po Německu se světoznámým barytonistou Thomasem Quasthoffem s oratoriem Eliáš F. Mendelssohna-Bartholdyho pod taktovkou Helmutha Rillinga.

K dirigentům, s nimiž spolupracuje, patří např. Christoph Eschenbach, sir Neville Marriner, Adam Fischer, Ivan Fischer, Manfred Honeck, Helmuth Rilling, Sylvain Cambreling, Gennadij Rožděstvenskij, Jiří Bělohlávek, Kent Nagano, Tomáš Netopil, John Fiore, Rolf Beck, Constantinos Carydis, Christopher Hogwood, Leopold Hager ad.

Její diskografie obsahuje mj. CD s názvem Gloria s adventními a vánočními skladbami (Artesmon), nahrávky Saint-Saënsova Vánočního oratoria (Sony BMG), Haydnovy Harmonie-Messe a Theresienmesse (Hänssler Classics), album Haydnových operních árií (Orfeo, oceněno „Editor‘s Choice“) a Mozartových duchovních skladeb (Arco Diva). Nahrávky Requiem & Miserere (Carus Verlag) od Johanna Adolfa Hasseho a Mahlerovy Symfonie č. 2 s Christophem Eschenbachem a Philadelphia Orchestra (Ondine) získaly ocenění německých kritiků "Preis der deutschen Schallplatten Kritik" a Supersonic Award.

Simona Šaturová se narodila v Bratislavě, kde absolvovala konzervatoř. Pěvecké vzdělání dále prohlubovala v Praze u Soni Kresákové, na mistrovských kursech Ileany Cotrubas ve Vídni a u Margreet Honig v Amsterodamu. Simona Šaturová je držitelkou Ceny Nadace Charlotty a Waltera Hamelových za vynikající pěvecké výkony (Lübeck 2007) a ceny Thálie za nejlepší operní výkon v roce 2001.

Vstupenky na MARIUSZ  KWIECIEŃ  zde

PROGRAM
SIMONA HOUDA ŠATUROVÁ
- soprán / soprano
MARIUSZ KWIECIEŃ - baryton / baritone
Filharmonie Brno / Brno Philharmonic Orchestra
Łukasz Borowicz - dirigent / conductor

Gaetano Rossini
Lazebník sevilský / Il barbiere di Siviglia

Předehra / Overture


Largo al factotum
Kavatina Figara z 1. dějství / Cavatina of Figaro from Act I

Una voce poco fa
Árie Rosiny z 1. dějství / Aria of Rosina from Act I

Bouře / Thunderstorm
Orchestrální scéna z 2. dějství / orchestra scene from Act II

Dunque io son... tu non m'inganni?
Duet Rosiny a Figara z 1. dějství / Duet of Rosina and Figaro from Act I

Přestávka / Intermission

Gaetano Donizetti
LUCIA DI LAMMERMOOR

Cruda, funesta smania
Árie Enrica Ashtona z 1. dějství / Aria of Enrico Ashton from Act I

Regnava nel silenzio
Árie Lucie z 1. dějství / Aria of Lucia from Act I

Orchestrální intermezzo z 2. dějství / Orchestra Intermezzo from Act II

Appressati, Lucia - Se tradirmi tu potrai…
Duet Enrica Ashtona a Lucie z 2. dějství / Duet of Enrico Ashton and Lucia from Act II

Gaetano Donizetti
DON PASQUALE

Předehra / Ouverture

E il dottor non si vede! - Mi volete fiera?
Duet Noriny a Malatesty z 1. dějství / Duet of Norina and Malatesta from Act I
Zpět

Top