HVĚZDY SVĚTOVÉ OPERY - ILDEBRANDO D´ARCANGELO


ILDEBRANDO D'ARCANGELO, basso-baritono
PRAŽSKÁ KOMORNÍ FILHARMONIE (Prague Philharmonia)
dirigent (conductor) CHRISTOPHER FRANKLIN

Rudolfinum - Dvořákova síň
náměstí Jana Palacha, Praha 1
2.4. 2013 19:30

HVĚZDY SVĚTOVÉ OPERY V PRAZE
THE WORLD OPERA STARS IN PRAGUE

English version

Poslední vstupenky na ILDEBRANDO D'ARCANGELO zde

Charismatický italský basbarytonista Ildebrando D´Arcangelo proslul zejména jako skvělý mozartovský pěvec, fascinující Don Giovanni, Figaro a Leporello. V jeho repertoáru však najdeme i řadu belcantových rolí z oper Belliniho, Donizettiho a Rossiniho, Verdiho Rigoletta a Ferranda v Trubadúrovi, Bizetova Escamilla v Carmen nebo barokní hudbu Monteverdiho, Händelovu a Vivaldiho.

Ildebrando D'Arcangelo se narodil v italském městě Pescara, kde v roce 1985 zahájil studia na konzervatoři Luisy D'Annunzio pod vedením Maria Vittoria Romana; úspěšně je zakončil v Bologni ve třídě Parida Venturiho. V letech 1989 a 1991 vyhrál Mezinárodní soutěž „Toti dal Monte“ v italském Trevisu a po tomto úspěchu debutoval v Mozartových operách Così fan tutte a Don Giovanni. V současné době je již pravidelným hostem v milánské La Scale, Vídeňské státní opeře, Divadle na Vídeňce, barcelonském Gran Teatre del Liceu, londýnské Královské opeře Covent Garden, pařížské Opéra Bastille, v newyorské Metropolitní opeře, Lyrické opeře v Chicagu a na festivalech v Salcburku a Baden-Badenu. Na operních scénách i koncertních pódiích spolupracuje s dirigenty jakými jsou Claudio Abbado, Riccardo Chailly, John Eliot Gardiner, Daniele Gatti, Valery Gergiev, Christopher Hogwood, René Jacobs, Riccardo Muti, Seiji Ozawa, Antonio Pappano, Georg Solti a další.

V sezoně 2012/2013 pěvce čeká mj. hostování v Los Angeles (Don Giovanni), Vídeňské státní opeře (hrabě Almaviva ve Figarově svatbě a Alidoro v Popelce), v Chicagu (Don Pasquale) a v Teatro del Liceu v Barceloně (Selim v Turkovi v Itálii). Předchozí sezonu zahájil Ildebrando D’Arcangelo v Los Angeles (Guglielmo v Così fan tutte). Následovala milánská La Scala, nejprve Don Giovanni (titulní role i Leporello) a poté Figaro ve Figarově svatbě. Na jaře 2012 se vrátil do londýnské Covent Garden (Figaro) a v květnu 2012 na festival v Baden-Badenu (Dulcamara v Nápoji lásky s Rolandem Villazónem v dvojí roli: režiséra a představitele Nemorina). V létě 2012 vystoupil v titulní roli Dona Giovanniho v Areně di Verona.

V jeho bohaté diskografii figurují vedle alb s Händelovými a Mozartovými áriemi, Rossiniho Stabat Mater či Verdiho Requiem kompletní nahrávky oper, z nichž uveďme alespoň DVD: Anna Bolena s Annou Netrebko a Elīnou Garančou z Vídeňské státní opery (Deutsche Grammophon 2011), Carmen z Covent Garden (Decca 2009), Figarova svatba z Vídeňské státní opery (Deutsche Grammophon 2007) a milánské La Scaly (Arthaus Music 2011), Puritáni z Teatro Comunale di Bologna (Decca 2010),  Nápoj lásky s Rolando Villazónem a Annou Netrebko z Vídeňské státní opery (Virgin 2006) a Don Giovanni z Theater an der Wien (role Leporella, Arthaus Music 2009). Nejčerstvější CD nahrávkou operního kompletu je titulní role v Donu Giovannim pod taktovkou Yannicka Nézet-Séguina (Deutsche Grammophon, září 2012). Od roku 2009 Ildebrando D’Arcangelo nahrává exkluzivně pro Deutsche Grammophon.

Poslední vstupenky na ILDEBRANDO D'ARCANGELO zde

HVĚZDY SVĚTOVÉ OPERY V PRAZE

Top