Detail info
Close

VICTORIA HANNA & OMRI MOR (IZRAEL)

JAZZ MEETS WORLD
VICTORIA HANNA & OMRI MOR (IZRAEL)

Místo:

Vstupenky

Informace o akci

VICTORIA HANNA & OMRI MOR (IZRAEL)

Victoria Hanna a Omri Mor oživí dávné hebrejské písně

Victoria Hanna zpěv / Omri Mor piano

Výrazné osobnosti jeruzalémské scény, zpěvačka Victoria Hanna a klavírní virtuóz Omri Mor, se ponoří k pramenům levantské hudby. Posluchače v historickém sále pražské Novoměstské radnice 21. května 2024 zavedou na inspirativní místa setkávání židovských a arabských kultur.

"Soustředíme se na hudbu z dob předtím, než se zrodil stát Izrael. Vrátíme se do dnů, kdy byl západní klavír teprve uveden mezi zvuky pouště. K písním napsaným na fascinujících křižovatkách, kde se potkával východ se západem, kultury židovské a arabské, vlivy světské i duchovní a, nakonec, také utrpení a strach z války s nadějí a láskou. Asociativní přechod mezi různými vrstvami těchto písní vykresluje složitý a komplikovaný portrét izraelské identity," vystihli muzikanti koncepci koncertního programu.

Stále aktuální poselství prastarých písní přitom není třeba zdůrazňovat. Samotná hudba vypráví o důležitosti vzájemně obohacujícího a přátelského soužití různých kultur.

Jeruzalémská rodačka Victoria Hanna je spíše hlasovou umělkyní než "jen" zpěvačkou. S hlasem dokáže zázraky, ovládá řadu nezvyklých pěveckých technik. Mezi inspirátory počítá mimo jiné experimentátorku DiamanduGalás. O svoje zkušenosti a umění se přitom ráda dělí. I v Česku pořádala pěvecké workshopy jako lektorka hlasové dílny Hlasohled. Zároveň umí svůj projev pokorně kultivovat. "Izraelská pěvkyně Victoria Hanna je vážně fenomén. Její hlasové schopnosti působí neuvěřitelně, ale nepitvoří se, nepřehání, před efektností a stavěním na odiv dává přednost sdílné kráse," napsal o jejím zdařilém vystoupení na Colours Of Ostrava 2016 Tomáš S. Polívka. Totéž platilo i pro Victoriiny koncerty na pražském festivalu Respect i v klubovém prostředí.

Pianista a skladatel Omri Mor, narozený stejně jako Hanna v Jeruzalémě, prošel odlišnou muzikantskou cestou. Ovšem podobně pestrou. Odrazil se, jako mnoho jiných, od studia klasiky. Ovšem s tím, že vedle typické průpravy dokázal už jako náctiletý přesně interpretovat i tak náročné kusy jako Beethovenovy sonáty nejen podle not, ale rovnou podle sluchu. Zároveň však Omriho nadchl i jazz a začal studovat u amerického, v Jeruzalémě žijícího saxofonisty a pedagoga ArniehoLawrence. Profesor brzy začal brát talentovaného žáka na svoje klubové koncerty a zasvětil ho do každodenní praxe jazzového hráče. A aby toho nebylo málo, zažil Omri další osudové setkání s původem marockým zpěvákem a multiinstrumentalistou NinemBittonem. Ten zasvětil mladíka do severoafrické hudby. Žánry jako gnawa se spolu s andaluskou a latinskoamerickou hudbou staly dalším Morovým zdrojem radostné inspirace.

Celosvětově se Omri Mor proslavil jako sideman kontrabasisty AvishaieCohena. Ovšem už tehdy měl Mor nakročeno k sólové dráze. Ostatně Cohen jako mentor a vydavatel pomohl pianistovi i s publikováním prvních sólových nahrávek na kompilaci AllOriginal – Best Young Israeli Jazz (2014). Cohen také hostoval na první Morově profilové desce It’sAboutTime! (2018). Ale už dlouho předtím, v roce 2010, se Mor i u nás představil sólovým klavírním recitálem v rámci Mezinárodního festivalu jazzového piana.

Vystoupení dua Victoria Hanna & Omri Mor proběhne v rámci série Jazz MeetsWorld.

Vstupenky v distribuci na prodejních místech Ticketportal a nebo je můžete zakoupit online přímo na ticketportal.cz - eTickets!!
Další info:

slevy NE / bezbariérový přístup NE (schodiště)

Ticketportal garantuje pravost vstupenek
Na stránkách společnosti Ticketportal si vždy zakoupíte originální vstupenky.
Ticketportal nemůže zaručit pravost vstupenek zakoupených na přeprodejních portálech. Ticketportal s těmito společnostmi nemá nic společného a tento způsob přeprodávání vstupenek nepodporuje.

Doporučené

Top