Detail info
Close

PEDRO JÓIA & JOSÉ SALGUEIRO (PT)

JAZZ MEETS WORLD
PEDRO JÓIA & JOSÉ SALGUEIRO (PT)

Místo:

Vstupenky

Informace o akci

Pedro Jóia - kytara / José Salgueiro - pekuse 

Pedro Jóia a José Salgueiro dokáží, že fado, flamenco, brazilská hudba a jazz neznají hranice

Duo předních portugalských instrumentalistů se zkušenostmi u Marizy, Gilberta Gila, Zecy Afonsa i Waynea Shortera si vzalo tradice Pyrenejského poloostrova jako východisko k dobrodružným plavbám po hudebních mořích. Na svých objevných cestách kytarista Pedro Jóia a perkusista José Salgueiro vytvořili životnou, temperamentní a moderní fúzi akustické hudby. Pražskému publiku ji představí 21. dubna 2023 v sále Divadla Dobeška.

Portugalsko je právem hrdé na tradici fada, žánru celosvětově obdivovaného a populárního. Fado však nikdy nežilo v izolaci, což je štěstí každé svébytné kultury. Odráží se v něm mnohost inspirací a „koření“ zámořských destinací, vonící v portugalských přístavních čtvrtích. Ne nadarmo hudební vědci nalézají kořeny fada v afrobrazilském stylu lundu (někdy přepisováno též landum) s původem v Angole a v brazilských milostných sentimentálních písních žánru modinha.
Duo všestranných virtuózních hudebníků Perdo Jóia a José Salgueiro vlastně jen přirozeně pokračuje ve vstřebávání vlivů a jejich přetavování do originálního tvaru. Tradiční žánry mají v krvi, ale s nádhernou přirozeností neodolávají touze překračovat jejich hranice. Prvním společným albem projektu Pedro Jóia feat. José Salgueiro je titul Zeca (2020), věnovaný hudbě legendárního portugalského písničkáře Zecy Afonsa (1929-1987), spojujícího fado s folkovými protestsongy i folk-rockem, se kterým ostatně José Salgueiro hrával. Současný koncertní repertoár včetně toho autorského ovšem mapuje mnohem rozsáhlejší teritorium. Od fada a flamenca přes odrazy brazilských žánrů až po jazzové postupy. Na žádné švy či hranice ovšem v pestré hudbě nenarazíme, každý odstín se hravě přelévá v jiný.


Ticketportal je zárukou pravosti vstupenek

Na stránkách společnosti Ticketportal si vždy zakoupíte originální vstupenky.

Ticketportal nemůže zaručit pravost vstupenek zakoupených na přeprodejních portálech. Ticketportal s těmito společnostmi nemá nic společného a tento způsob přeprodávání vstupenek nepodporuje.

Doporučené

Top