Detail info
Close

ABATE BERIHUN & ADDIS KEN PROJECT (IZRAEL)

JAZZ MEETS WORLD
ABATE BERIHUN & ADDIS KEN PROJECT (IZRAEL)

Místo:

Vstupenky

Informace o akci

ABATE BERIHUN & ADDIS KEN PROJECT (IZRAEL)

Abate Berihun & Addis Ken Project přenese dávná kulturní pouta mezi Etiopií a Izraelem do kontextu současného jazzu

Abata Berihun saxofon a zpěv / Roy Mor klavír / David Michaeli kontrabas / Amir Bar Akiva bicí

Není vůbec nelogické, že jedna z nejzajímavějších nových ethiojazzových formací vznikla v Izraeli a s asistencí tamního hvězdného pianisty Roye Mora. Komunikace mezi ethio-jazzem a tím, čemu bychom mohli říkat jazz levantský, je historicky daná a přirozená. Jak se můžeme přesvědčit i 28. května2024 v historickém sále pražské Novoměstské radnice.

Symbolicky pojmenovaný projekt Addis Ken, což v překladu z amharštiny znamená Nový den, vznikl v roce 2018 kolem etiopského zpěváka a saxofonisty AbatehoBerihuna. Absolventa Addis Ababa University Music School a hráče, který doprovázel etiopské legendy jako Mulatu Astatke či Mahmoud Ahmed.

Berihunův životopis by vydal na román. Od šestnácti se talentovaný saxofonista živil jako člen vojenské kapely. Zažil i velmi krutou epizodu, kdy autobus s hudebníky napadli rebelové. Většina členů Ethiopian Military Bandu byla tehdy zastřelena a samotného Abateho zranily dvě kulky. Jako jedenadvacetiletý založil Berihun první vlastní jazzovou kapelu a absolvoval s ní i několik turné po Evropě.

Po přestěhování do Izraele v roce 1999 musel Abate znovu překonávat tvrdé začátky. Kvůli jazykové bariéře se chvíli živil mytím nádobí v restauraci nebo jako člen ochranky. Jakmile ovšem prokázal svoje muzikantské nadání, neměl problém najít na izraelské scéně spřízněné muzikantské duše.

Chápavým spoluhráčem i spolu-frontmanem v Addis Ken Project se Abatemu stal uznávaný pianista a skladatel Roy Mor (též AnatCohen, trumpetista AvishaiCohen, Jazzmeia Horn, EsperanzaSpalding, mimochodem bratr Omriho Mora, známého ze sestav basisty AvishaieCohena). Roy má za sebou také dosti bouřlivý život. Koketoval s herectvím. Na universitě vedle studia hudby získal také absolventský diplom z katedry filosofie. V armádě sloužil jako výsadkář – parašutista. Kvůli nejisté dráze hudebníka opustil dobře placené místo programátora u Microsoftu a zkoušel se protloukat hraním v newyorských klubech. Jako pianista si vytvořil osobitý styl vstřebáním a promícháním postupů klasické hudby, hard bopu a západoafrických stylů, kterému s nadsázkou říká „biblický sound“. Představil ho i u nás, v rámci Mezinárodního festivalu jazzového piana 2022.

Kapela Addis Ken už excelovala na prestižních festivalech jako RedSea Jazz, Jerusalem Jazz Festival či v klubech severní a jižní Ameriky. Ustálila 

se ve čtyřčlenné sestavě. Na kontrabas zahraje i u nás z tria Shalosh dobře známý kontrabasista David Michaeli. Za bicími exceluje Amir Bar Akiva, absolvent telavivské IsraelConservatory of Music a newyorské New SchoolFor Jazz And Contemporary Music, se zkušenostmi v kapelách španělského latin jazzového pianisty ChanaDomíngueze či izraelské flétnistky HadarNoiberg.

Koncert AbateBerihun & Addis Ken Project proběhne v rámci série Jazz Meets World.

Vstupenky v distribuci na prodejních místech Ticketportal a nebo je můžete zakoupit online přímo na ticketportal.cz - eTickets!!
Další info:

slevy NE / bezbariérový přístup NE (schodiště)


Ticketportal je zárukou pravosti vstupenek

Na stránkách společnosti Ticketportal si vždy zakoupíte originální vstupenky.

Ticketportal nemůže zaručit pravost vstupenek zakoupených na přeprodejních portálech. Ticketportal s těmito společnostmi nemá nic společného a tento způsob přeprodávání vstupenek nepodporuje.

Doporučené

Top