Erotikon | KYJOGRAF

Erotikon | KYJOGRAF

Datum: 3. listopadu 2019
Místo: Kino Panorama Kyjov

Vstupenky

Neděle
3
Lis. 2019
19:00
Erotikon | KYJOGRAF

Informace o akci

Československo/1929, režie: Gustav Machatý, 85 minut
NĚMÝ FILM S ŽIVOU HUDBOU (kapela NEUVĚŘITELNO)
Němé "drama lásky o sedmi dílech" Erotikon, jež natočil Gustav Machatý v letech 1928-29, mělo tvůrci dopomoci k mezinárodnímu věhlasu. Skandální pověstí opředený film byl očekáván s takovým zájmem, že byl ještě před dokončením prodán do zahraničí. Jeho "kosmopolitní" charakter i ambice potvrzovalo také mezinárodní herecké obsazení v čele se slovinskou královnou krásy Itou Rinou. - Námět v podobě "filmového manuskriptu" Panenství napsal Vítězslav Nezval. V titulcích však uveden není, neboť se obával konfliktu s kolegy z avantgardního sdružení Devětsil, jež se stavělo proti spolupráci svých členů s filmaři.
Erotikon zpracovává banální kalendářový příběh o milostném vzplanutí naivní venkovské dívky, kterou přivede do jiného stavu lehkovážný světák. Ačkoli se "svedená a opuštěná" žena později z vděčnosti vdá za šlechetného, zámožného a usedlého muže, znovu málem podlehne zrádnému milenci.
Erotikon je svojí formou obdobně průkopnické dílo jako režisérův nejslavnější snímek Extase (1932), jež tematicky předjímá. Machatý se v něm sice ještě neodvážil tak "pohoršlivých" scén jako v Extasi, estetickými výrazovými prostředky a "se silnou erotickou vynalézavostí" se ovšem dotkl do té doby tabuizovaných témat.
Projekce probíhá v rámci FILMOVÉHO FESTIVALU KYJOGRAF (https://www.kyjograf.cz/)
Doporučujeme zakoupit celofestivalovou vstupenku – akreditace, která Vás opravňuje ke vstupu na všechny projekce a koncerty.

Na mapě

Top