Francoužší Empyr vystoupí na Free Mondays v Roxy!

Pětice mladých Francouzů, kteří spolu hrají ve skupině Empyr, se mohla klidně dál potkávat v zákulisí festivalů a jen si vzájemně třást pravicí, ale chuť vytvořit něco společně byla silnější. A tak se tito hudebníci, všichni úspěšní ve svých samostatných projektech, dali dohromady a začali s něčím, co původně měli za pouhou bokovku. Hráli sice, jen když měl každý z nich čas, přesto je to tak bavilo, že se pro ně Empyr postupně stal prioritou číslo jedna.
Zapomeňte na sňatky z rozumu. Empyr rozhodně nejsou jednou ze superskupin, jaké se objevovaly na západě v šedesátých a sedmdesátých letech, aby vydělávaly na slávě jednotlivých členů. Máte před sebou zcela novou originální kapelu s vlastním soundem a ne nějaký podezřelý slepenec. „Chceme, aby nás lidé posuzovali podle toho, jak hrajeme, a ne podle toho, co máme za sebou,“ tvrdí členové kapely.
Jednotliví hráči ze skupiny Empyr se nejprve proslavili každý ve své francouzské kapele, ovšem pak najednou potřebovali začít znovu od píky. A tak se před dvěma roky sešli v domku na bretaňském pobřeží, izolovali se od vnějšího světa a nakonec se sami divili, že z příjemné dovolené vlastně vznikl také nový hudební projekt. Spojovala je touha navrátit se ke kořenům rockové hudby a neohlížet se na současné módní vlny. A tak nahráli několik písniček do počítače, nejprve pouze jen při kytaře, a pak s nimi začali experimentovat. 
Od začátku bylo jasné, že zpívat se bude v angličtině, však také skupina mezinárodního kalibru musí dostat šanci hrát v zahraničí. Volba hudebního směřování už tak jednoduchá nebyla, pánové z kapely mají rádi například Smashing Pumpkins, Radiohead, Deftones nebo Notwist. Začali v podstatě metalem, ale dnes se již věnují snivějším melodičtějším věcem. 
Debutové album bylo podle slov kapely nahráno velice rychle koncem loňského léta za pomoci producenta Kena Andrewse, který se již zapsal prací s Black Rebel Motorcycle Club, Petem Yornem a A Perfect Circle. „Pomohl nám spojit rozmáchlý americký sound s poklidnější hypnotickou atmosférou.“ Není bez zajímavosti, že během nahrávání členové kapely bydleli ve stejných bytech, kde byla předtím Nirvana, když nahrávala Nevermind. Bezpochyby šťastná souhra náhod, která jim zajistí podobnou pověst, jakou měla kapela, jíž Empyr udávají jako jeden ze svých inspiračních zdrojů.
   Už od prvního tracku na svém debutu Empyr prezentují svůj talent skládat melodické refrény a vyzařovat energii. Tato deska se jmenuje „The Peaceful Riot“ a Empyr ji vidí jako nadčasovou nahrávku. Jistě to vyžaduje nemalou dávku odvahy, natočit desku, která nepodléhá žádným momentálním vlivům. Neotřelým způsobem se zde mísí grunge, stoner, pop, electro i folk a způsob, jakým Empyr přistupují ke kombinaci dvou kytar, basy, bicích a zpěvu, dává vzpomenout na nejslavnější okamžiky rockové hudby. A nejlepší na tom všem je, že si Empyr můžete přijít poslechnout zadarmo! Kapelu bude hostit tradiční noc klubu Roxy s volným vstupem zvaná Free Mondays, a to 10. listopadu.

Top