OTMOROZKI (Parchanti)

 V Pražské HYBERNIE vystoupí Moskevské divadlo škola-studie MCHAT.

12. září bude na scéně divadla HYBERNIA uvedena divadelní hra OTMOROZKI (Parchanti) v provedení akademického studia MCHAT a divadelního projektu Sedmé studio (Seďmaja studija) v režii Kirilla Serebrennikova.

Následně 13. září toto představení zahájí Plzeňský  festival DIVADLO.

Hra Otmorozki, kterou společně napsali Kirill Serebrennikov a Zachar Prilepin na motivy Prilepinova díla (včetně kontroverzního románu Saňkia), obdivuhodně plasticky a nekompromisně zobrazuje mládež, narozenou na konci 80. let — jsou to ti, kteří vychází do ulic a celou silou nelítostného mládí volají po svobodě, pravdě a konec konců i po vlasti. Právě oni jsou označování jako Otmorozki.

„Divadelní představení je vědomě oproštěno od občanského patosu – je provokativně antispolečenské, antiestetické, pobuřuje nestandartní lexikou a řinčením pouličních zátarasů, které nic a nikoho nezastavují, ale naopak se zdá, že ruší všechny existující zákazy – a to jak fyzické, tak morální. K lecčemu přivyklí evropští diváci při premiéře divadelní hry Otmorozki v Berlíně nepohnutě a konsternovaně sledovali představení, doslova jako ve stavu omráčení. „To přece není možné,“ zašeptal kdosi anglicky,“ uvedl časopis Novoje vremja/New Times.

V roce 2012 představení Otmorozki získalo ruského divadelního Oskara – cenu Zlatá maska za nejlepší dramatickou práci malých forem.

Režie – Kirill Serebrennikov

Kirill Serebrennikov absolvoval Fakultu fyziky na Státní univerzitě v Rostovu na Donu (1992) a kurz divadelní režie na GITIS v Moskvě.
Divadelní proslulost mu vynesla režie inscenací: Plastelína (Plastilin) V. Sigareva (v Dramatickém a režijním centru A. Kazanceva a M. Roščina), Polaroidy Marka Ravenhilla (v Divadle A.S. Puškina), Terorismus a V roli oběti bratří Presňakových, Měšťáci podle M. Gorkého, Panstvo Golovlevových M. Saltykova-Ščedrina, Ostrovského Les, M. McDonaghův Pan Polštář, Kiže na motivy povídky J. Tyňanova, Třígrošová opera B. Brechta (Moskevské umělecké divadlo A.P. Čechova), Sladké ptáče mládí T. Williamse, Nahá pionýrka podle předlohy M. Konovalova, „Antonius a Kleopatra. Verze“ na motivy W. Shakespeara (divadlo Sovremennik), Lermontovův Démon (Divadelní spolek 814), Gogolovy Mrtvé duše (Národní divadlo Lotyšska), Téměř nula podle románové předlohy N. Dubovického (divadlo Olega Tabakova), Otmorozki na motivy díla Z. Prilepina (akademické studio MCHAT).

K. Serebrennikov je nositelem ceny Triumf pro mladé umělce, divadelních cen Čajka, Křišťálová Turandot, ceny Stanislavského a řady filmových cen: Grand Prix na mezinárodním filmovém festivalu v Římě, velká cena na FF ve Varšavě, oceněn byl také na FF v  Locarnu.

Režíroval filmy Rostov-papa, Deník zabijáka (Dněvnik ubijcy), Postelové scény (Postělnyje sceny), V roli oběti (Izobražaja žertvu), Den sv. Jiří (Jurjev děň), Zkrat (Korotkoje zamykanije) novela Polibek krevety (Poceluj krevetki).

Představení naleznete zde.

Podrobné informace Vám jménem organizátora poskytne ředitelka společnosti
SIGNECO s r.o. Irena Gumilevskaya, 608 379 642, signeco@seznam.cz

Top