CECILIA BARTOLI PODRUHÉ V PRAZE!

CECILIA BARTOLI , mezzo-soprano
Rudolfinum - Dvořákova síň / Dvořák Hall, Praha 1
16.10.2011 19:00
CYKLUS HVĚZDY SVĚTOVÉ OPERY V PRAZE

 English versionVstupenky na CECILIA BARTOLI - SACRIFICIUM   zde

Již více než dvacet let patří mezzo-sopranistka Cecilia Bartoli mezi absolutní světovou špičku na poli klasické hudby. Po celém světě se s velkým napětím a zvědavostí pravidelně očekávají její operní role, koncertní programy a nahrávky. Vyjímečný počet osmi milionů prodaných nosičů, sto týdnů mezi nejhranějšími nahrávkami, mnoho zlatých desek, čtyři ceny Grammy®, devět Echo a Bambi,  dvě Classical Brit Award a mnoho dalšich prestižních ocenění zobrazují neprodávanější klasickou umělkyni dnešní doby. Tímto způsobem Cecilia Bartoli přináší vážnou hudbu k srdcím milionů lidí po celém světě. A mimo to je nesmírně hrdá, že se jí díky jejím různým projektům a jejímu úsilí podařilo zpopularizovat mnoho neznámých a opomíjených skladatelů a jejich dávno zapomenutých děl.

Cecilia Bartoli - Sacrificum (GRAMMY 2011)

4000 chlapců obětováno každým rokem ve jménu hudby.
Tímto projektem odkrývá Cecilia Bartoli neobyčejný svět kastrátů a zpívá nádhernou hudbu, kterou inspirovali.
Celý projekt ‘Sacrificium’ vypráví příběh kastrátů v celé jeho složitosti a v souvislostech; je to příběh krásy, půvabu, kontroverze a krutosti. Toto album se zaměřuje na školu v Neapoli, ze které vzešly ´kastrátské superstar´ jako Farinelli a Caffarelli.
‘The age of the castrati’ (věk kastátů) inspiroval ten nejvirtuóznéjší repertoár, který byl kdy napsán pro lidský hlas; to nejlepších z propracovaných koloratur a krásných pomalých árií, vše napsáno pro neobyčejné vokální schopnosti předních kastrátů.
Po mezinároním úspěchu alba Opera Proibita se Cecilia Bartoli rozhodla odkrýt další ztracené poklady barokní hudby a to albem, na kterém budou téměř všechny kusy nahrány ve světové premiéře. Poprvé od jejich veleúspěšného CD Vivaldi Album se Cecilia Bartoli spojila s předním italským souborem hráčů na dobové nástroje Il Giardino Armonico a jejich uměleckým vedoucím Giovannim Antoninim.
Vstupenky na CECILIA BARTOLI - SACRIFICIUM   zdeIl Giardino Armonico, soubor
"Il Giardino Armonico jsou tak italšťí jako hudba sama— malovaná jasnými barvami, originální, sebejistá, stylová poutavě ornamentální, hýřící nadšením a... dodejte si svůj vlastní přídavek. "
- John Duarte, Gramophone Magazine     

Soubor Giardino Armonico byl založen v Miláně v roku 1985 a sdružuje hudebníky vyšlých z předních evropských konzervatoří a hudebních škol, kteří vystudovali na hru na dobové nástroje. Mnozí ze členů souboru jsou rovněž vyhledávanými sólisty na mezinárodní hudební scéně a etablovali se jako přední umělci. Repertoár souboru se koncentruje na hudbu sedmnáctého a osmnáctého stolení. Podle programu vystupuje těleso ve velikosti tří až třiceti hudebníků.
Ensemble Il Giardino Armonico je pravidelně zván na mnoho festivalů po celém světě; např na Musica e Poesia a San Maurizio v Miláně, Styriarte Festival Grazu, Salzburgský Festival, Osterklang ve Vídni, Hudební festival ve Schleswig-Holstein, Rheingau Festival, Internationale Musikfestwochen v Luzern, Festival de Musique de Montreux-Vevey a představil se i na všech důležitých koncertních pódiích. Mezi nimi jsou: Concertgebouw v Amsterdamu, Wigmore Hall v  Londýně, Musikverein a Konzerthaus ve Vídni, Théâtre des Champs-Elysées a Théâtre du Châtelet v Paříži, Tonhalle v Curychu, Victoria Hall v Ženevě, Alte Oper ve Frankfurtu, Staatsoper unter den Linden v Berlíně, Glinka Hall v St. Petěrsburgu, Bolshoi Theatre v Moskvě, Konserthus v Oslu, Palais des Beaux-Arts v Bruselu, Auditorio Nacional v Madridě, Oji Hall v  Tokiu, Kongresová knihovna ve Washingtonu, Carnegie Hall a Lincolnovo Centrum v New Yorku, atd.
Il Giardino Armonico již řadu let nahrává exkluzivně pro společnost TELDEC Classics. Jejich nahrávky různých děl Vivaldiho a jiných skladatelů osmnáctého století se setkali s uznáním v mnoha zemích v řadách kritiků i posluchačů a získali mnohá ocenění (Cenu Fondazione Cini v Benátkách, Caecilia v Belgii, Diapason d’Or, Choc de la Musique, Grand Prix des Discophiles, aj.). Jejich album Il Proteo – nahrávka Vivaldiho dvoj a troj-koncertů získala v roce 1996 Gramophone Award a nahrávka Brandenburgských koncertů cenu Echo-Preis v roce 1998. Ostatní nahrávky obsahují zejména díla Handelova, Lockeho a Bibera. Soubor rovněž nahrál dvě CD pro společnost Decca s Ceciliou Bartoli: Vivaldi Album (Grammy Award) a nedávno Sacrificum.
Soubor často vystupuje s význačnými sólisty jakými jsou Cecilia Bartoli, Katia a Marielle Labèque, Eva Mei, Sumi Jo, Sara Mingardo, Lynne Dawson, Christoph Prégardien, Véronique Gens, Viktoria Mullova a Giuliano Carmignola a to jak na koncertním pódiu tak v operních produkcích (Monteverdiho Orfeus, Handelova Agrippina, Il Trionfo del Tempo e del Disinganno a Vzkříšení, Pergolesiova La serva Padrona a mnoho dalších).
Vstupenky na CECILIA BARTOLI - SACRIFICIUM   zde

Giovanni Antonini, dirigent
Italský dirigent Giovanni Antonini nejprve vystudoval hru na flétnu v rodném Miláně na Civica Scuola di Musica a později prohloubil svá studia na Centre de Musique Ancienne in Geneva.
V roce 1985 se Giovanni Antonini v Miláně stal jedním ze zakládajících členů souboru Il Giardino Armonico (Harmonická zahrada); těleso hráčů na dobové nástroje, kteří byli vybrání z různých evropských hudebních univerzit a konzervatoří (obor stará hudba). Antonini a Il Giardino Armonico se již v počátcích fungování souboru zasloužili o vzrůstající zájem o starou hudbu v Itálii. V roce 1989 se Giovanni Antonini stává jedním z ředitelů tělesa a započne tak svou dirigentskou dráhu.
Je často zván na přední hudební festivaly, mezi nimiž jsou Velikonoční festival v Salzburgu nebo Whitsunday Festival. Antoniniho dirigentské závazky s Il Giardino Armonico jej dovedly k dirigování barokních oper, např. Monteverdiho Orfeus, Handelova Agrippina nebo La Serva padrona od Giovanniho Pergolesi. Jejich provedení nahrál pro společnosti Teldec a Decca a získal za ně četná ocenění.
Giovanni Antonini je považován za předního odborníka na starou italskou hudbu. Těší se úspěšné spolupráci s Kammerorchester v Basilei, s nimiž má naplánováno několik nahrávek. Jejich beethovenovské CD (první a druhá symfonie) bylo vydáno v roce 2005. V této době rovněž úspěšně spolupracoval s Orchestra of the Age of Enlightenment a Viktorií Mullovou. Jejich poslední nahrávka Vivaldiho houslových koncertů vyhrála prestižní ocenění Diapason d’Or 2005 za barokní instrumentální hudbu.
Vstupenky na CECILIA BARTOLI - SACRIFICIUM   zde

CECILIA BARTOLI
Nepřekvapí nás, že mezi prvními dirigenty, se kterými spolupracovala, byli Herbert von Karajan, Daniel Barenboim a Nikolaus Harnoncourt. Byli to oni, kdo rozpoznali záhy její talent, jen chvíli poté, co získala hudební vzdělání od svých rodičů ve svém rodném domě v Římě. Od té doby jí byli partnery mnozí přední dirigenti, klavíristi a orchestry. V posledních letech se začala soustředit na spolupráci s těmito významnými orchestry: Akademie für Alte Musik, Les Arts Florissants, Concentus Musicus Wien, Freiburger Barockorchester, Il Giardino Armonico, Kammerorchester Basel, Les Musiciens du Louvre, Orchestra of the Age of Enlightenment a Orchestra La Scintilla. Orchestrální projetky, nad nimiž převezme celkovou uměleckou zodpovědnost, jsou pro ni nesmírně důležité.

Cecilia Bartoli zpívá v nejdůležitějších koncertních síních v Evropě, ve Spojených státech a v Japonsku. Vystoupila mj. v Metropolitní opeře v New Yorku, v Královské opeře v Convent Garden v Londýně, v milánské La Scale, v Bavorské státní opeře v Mnichově, na Festivalu v Salzburgu a v Opeře v Curychu. Ve všech těchto domech ve svých operních rolích často debutovala. V září 2010 se vrací do Divadla na Vídeňce v Handelově Semele (s Williamem Christie) – v nastudování Roberta Carsena, které bylo úspěšně vydáno na CD. V lednu příštího roku se vrátí do Curychu v novém nastudování Rossiniho Hraběte Ory.
 
Nedávno se Cecilia Bartoli rozhodla věnovat svůj čas repertoáru hudby počátku 19. století – éře italského romantismu a belcanta. S tímto odhodlání zpívala Cecilia Bartoli koncerty v Salle Pleyel ve spolupráci s Lang Langem, Vadim Repinem, Adamem Fischerem a Myung-Whun Chungem. Vydala CD Maria a DVD The Barcelona Concert/Malibran Rediscovered, podnikla dlouhé koncertní a operní turné.  Svou romantickou revoluci úspešně završila v Konzerthausu v Dortmundu letos v červnu nastudováním Normy v původním provedení. Cecilia Bartoli v titulní roli pod vedením Thomase Hengelbrocka nastudovali tuto operu na dobové nástroje (Balthasar-Neumann-Ensemble) i s výpravou podobnou té z Belliniho časů.

Nicméně většinu sezóny 2009/10 věnavala turné se svou novou deskou věnovanou repertoáru neapolských kastrátů z 18. století. Album Sacrificum, jehož prodejnost láme rekordy, obsahuje zatím neznámý písňový repertoár kastrátů a Cecilia Bartoli jej představila ve všech hlavních evropských městech (zatím chybí pouze Praha!). Z minulé sezóny bychom neměli opomenout ani koncertní provedení Handelova Julia Cesara pod vedením Williama Christie v Salle Pleyel (Paříž) s Andreas Scholl a Philippem Jarousským.

Cecilia Bartoli byla vyznamenána Rytířským řádem v Itálii a na Santa Cecilia v Římě dostala titul “Accademico effettivo”. Dále se může pyšnit  Francouzským řádem umění, Officier de l’Ordre du Mérite a je i čestnou členkou Kráovské akademie hudby v Londýně.  Nedávno obdržela prestižní italskou cenu Bellini d’Oro a Medalla de Oro al Mérito en las Bellas Artes, jedno z nejvyšších ocenění španělského ministerstva kultury. V letošním roce získala čestný doktorát na University College v Dublinu.
Vstupenky na CECILIA BARTOLI - SACRIFICIUM   zde

CYKLUS HVĚZDY SVĚTOVÉ OPERY V PRAZE
Top