CONCENTUS MORAVIAE 2020

CONCENTUS MORAVIAE 2020

Datum: 29. října 2020
Místo: Besední dům, Komenského náměstí 534/8, Brno

Vstupenky

Čtvrtek
29
Říj. 2020
19:00

PRODEJ DOČASNĚ PŘERUŠEN

Prodej byl pozastaven.
M. KOŽENÁ & LA CETRA BAROCKORCHESTER BASEL
29.10.2020 19:00 / HLEDÁ SE NOVÝ NÁHRADNÍ TERMÍN

Popis

CONCENTUS MORAVIAE
XXV. MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL
11/9–29/10 2020

Téma:
DOMOV MŮJ

Mezinárodní hudební festival Concentus Moraviae v souvislosti s aktuální situací přesouvá původně plánovaný program "Hudba jako na dlani" s řadou zahraničních hostů z června 2020 na rok 2021. Aby své příznivce festival nenechal čekat, jeho organizátoři připravili ročník nový a pod symbolickým titulem "Domov můj" ho představí v netradičním podzimním termínu 11. 9. – 29. 10. 2020 v tradičních festivalových koncertních městech jižní Moravy a Vysočiny. Podzimí ročník je sestaven z vystoupení předních českých hudebníků v oblasti staré hudby. Rezidenční umělkyní se stane celosvětově uznávaná sopranistka Hana Blažíková; představí se v různorodé čtveřici koncertů, a doloží tak svou proslulou interpretační všestrannost.

Autorkou letošní dramaturgie je invenční umělkyně Barbara Maria Willi, cembalistka, klavíristka, varhanice a pedagožka, která svou festivalovou vizi popisuje následovně: "Když jsem hledala téma letošního mimořádného festivalového vydání, poskládala jsem si dohromady tyto aspekty: mohu se opřít o silnou domácí scénu staré hudby, o bohatý repertoár české hudby, o inspirativní spolupráci s jinými festivaly, o schopnost české společnosti naslouchat výzvě zůstat doma. Do toho vstoupila osobní motivace i silná hudební inspirace a název festivalu DOMOV MŮJ byl na světě. Zmíněnou hudební inspirací je nejstarší nahrávka české hymny z roku 1901, která se mi stala tím, co Francouzi nazývají coup de cœur – osudovou láskou."

Při přípravě letošní dramaturgie byla festivalu velkou inspirací spolupráce s MHF Lípa Musica a Svatováclavským hudebním festivalem. V souladu s hlavní myšlenkou společné podpory českého hudebního světa bude trojice festivalů sdílet část programů.

V rámci 25. ročníku Concentus Moraviae nabídne třiadvacet koncertních večerů s umělci, jako jsou vokalisté Hana Blažíková (rezidenční umělkyně), Martina Janková, Kateřina Kněžíková, Irena Troupová, Markéta Cukrová, Tomáš Král, Jaroslav Březina či Roman Hoza, instrumentalisté Barbara Maria Willi, Monika Knoblochová, Michaela Ambrosi, Kateřina Ghannudi, Libor Mašek, Jan Krejča či Jan Ostrý, komorní uskupení Kchun či Czech Ensemble Baroque Quintet a ansámbly Musica Florea Marka Štryncla, Collegium Marianum Jany Semerádové, Ensemble Inégal Adama Viktory, Czech Ensemble Baroque & Choir Romana a Terezy Válkových, Capella Mariana Vojtěcha Semeráda, Schola Gregoriana Pragensis Davida Ebena či Tiburtina Ensemble Barbory Kabátkové. Festival zahájí Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 Václava Lukse, a to provedením Händelova oratoria Mesiáš. Concentus Moraviae se nechal inspirovat festivaly Lípa Musica a Svatováclavský hudební festival k netradičním průnikům: vítaným osvěžením je například spolupráce s klavíristkou, zpěvačkou a skladatelkou Beatou Hlavenkovou a její kapelou, stejně jako žesťový soubor Moravia Brass Band, který nabízí velmi originální moderní pojetí historické česko-moravské hudby. Národní tóny v moderním smyslu slova nabídne Brněnský filharmonický sbor pod taktovkou Petra Fialy, který se představí nejen jako dirigent, ale také jako skladatel. Nastupující generaci vynikajících umělců, kteří do hudby vnášejí svěží náboj, budou reprezentovat Michaela Koudelková, Petra Machková Čadová, Jiří Havrlant, Peter Loydl, Michal Klas, Vojtěch Jakl, Ferdinand Slezák, Matteo Hager, Jakub Verner či B3 Ensemble.

"Obdivuji invenci a výkonnost Barbary Willi i festivalového týmu, kteří neváhali a během neuvěřitelně krátké doby dokázali ve spolupráci s festivalovými městy i všemi umělci nejen přesunout již hotový festival s dlouhou řadou zahraničních hostů na příští rok, ale zároveň přichystat zcela nový samostatný ročník. Můžeme tak naše festivalové čtvrtstoletí slavit hned dvakrát: letos s domácími muzikanty a příští rok nám pogratulují ti zahraniční. Ani na jedné z oslav samozřejmě nebudu chybět," slibuje patronka festivalu Magdalena Kožená, která ozdobí slavnostní závěr v doprovodu jediného zahraničního hosta letošního festivalu – bazilejského barokního souboru La Cetra s uměleckým vedoucím Andreou Marconem.
Podrobný program letošního ročníku "Domov můj" naleznete na stránkách festivalu www.festivalcm.cz.

V prodeji jsou již i vstupenky na přesunutý ročník "Hudba jako na dlani", který se v téměř nezměněné podobě uskuteční v termínu 27. 5. – 24. 6. 2021. Zakoupené vstupenky na koncert přesunutý z letošního června na příští rok je možno do 31. 7. 2020 zaměnit za "POUKAZ COVID-19" a ten využít pro nákup vstupenek na letošní podzimní festival či si je ponechat na příští rok. Detailní informace týkající se již zakoupených vstupenek a možností, jak s nimi naložit, naleznete na stránkách www.festivalcm.cz.

Na mapě

Top