Zítřek se nekoná

Program divadla v Dlouhé
Zítřek se nekoná

Datum: 11. dubna - 22. května 2023
Místo: Divadlo v Dlouhé
Adresa: Dlouhá tř. 39, Praha 1

Vstupenky

úterý
11
dub. 2023
19:00
Zítřek se nekoná
pondělí
22
kvě. 2023
19:00
Zítřek se nekoná

Informace o akci

Zítřek se nekoná

Překlad : Kateřina Lukešová Úprava Hana Burešová, Štěpán Otčenášek

Režie Hana Burešová Dramaturgie Štěpán Otčenášek

Scéna Martin Černý Kostýmy Kateřina Štefková

Hudba Ivan Acher

Přihodit se může cokoliv a kdykoliv, a proto je třeba dělat, jako že se nikdy nic nepřihodí. Hra Juliena Greena zachycuje poslední chvíle jedné rodiny o Vánocích 1908, v předvečer katastrofálního zemětřesení v sicilské Messině. Je obrazem přejedené společnosti, která sama sebe přežila, žije na dluh, postrádá víru a soucit k slabým, chvěje se v úzkostech a předtuchách, ale vytěsňuje je stejně jako svůj strach ze smrti i bytí. Tápe, chytá se banalit a klišé, senzačních drbů, odsouvá vše nepohodlné a obelhává se marnými i marnivými iluzemi… Přes tragické vyústění má hra mnoho žánrových poloh, od ironické salónní komedie čechovovského typu přes symbolistní drama, blížící se mystériu i hororu, je plná tajemství a otázek po smyslu lidského pachtění. Atmosférou i tématem může snad připomenout divákům Viscontiho film Gepard či Buňuelova Anděla zkázy nebo Trierovu Melancholii. Film a fotografie jako dobové technologické novinky jsou ostatně ve hře přímo zmiňovány a inspirovaly inscenátory i výtvarně. Zítřek se nekoná je jediná hra Juliena Greena, která byla přeložena do češtiny, v našem divadle bude mít českou premiéru. Spadá do linie společensko-kritického a duchovního dramatu, kterým se dvojice Burešová - Otčenášek zabývá dlouhodobě a opakovaně (v Dlouhé např. Konec masopustu, Běsi, Polední úděl, Slečna Jairová). Julien Green byl významný francouzský prozaik, esejista a dramatik, nositel řady literárních cen a od roku 1971 člen Francouzské akademie. Jeho literární dílo je neobyčejně rozsáhlé. V překladu byly u nás vydány jeho romány Mont-Cinere, Vzpoura Adrieny Mesuratové, Leviatan, Vzdušné zámky, Varuna, Moira (slovensky), Každý ve své noci a biografie Františka z Assisi Bratr František. Psal i povídky, knihy úvah a esejů a dramata. Nejslavnějším a nejčtenějším Greenovým dílem je ovšem jeho monumentální Deník, jehož osmnáct svazků psal a vydával od roku 1928 až do smrti, tedy celých sedmdesát let, a který ještě doplnil čtyřdílnou autobiografií. Z Deníku v češtině vyšly, bohužel, jen ukázky v časopisech Světová literatura, Souvislosti a Host.

 Účinkují : Magdalena Zimová Signora Lucchesi Jan Sklenář Marco Samuel Toman Stefano Eva Hacurová Lina Štěpánka Fingerhutová Celestina Jan Vondráček Ottavio Tomáš Turek Barbieri Martin Matejka Tonio, zvaný Zio Pavel Neškudla Adolfo Miroslav Zavičár Fiordelmondo Ondřej Rychlý Guido Tomáš Weisser/Daniel Toman Pierino Renáta Matějíčková/Berenika Anna Mikeschová Susanna Miroslav Zavičár Kočí

Ticketportal garantuje pravost vstupenek
Na stránkách společnosti Ticketportal si vždy zakoupíte originální vstupenky.
Ticketportal nemůže zaručit pravost vstupenek zakoupených na přeprodejních portálech. Ticketportal s těmito společnostmi nemá nic společného a tento způsob přeprodávání vstupenek nepodporuje.

Na mapě

Doporučené

Top